ଏମିତି ଦେଖାଯାଏ ଦ୍ୱିତୀୟ ପ୍ରବାହରେ ତାଣ୍ଡବ ରଚିଥିବା କରୋନାର ନୂଆ ରୂପ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତରେ ଏବେ କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ପ୍ରବାହ ତାଣ୍ଡବ ରଚିଛି। ପ୍ରତିଦିନ ୪ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ସଂକ୍ରମିତ ଦେଶରୁ ଚିହ୍ନଟ... The post ଏମିତି ଦେଖାଯାଏ ଦ୍ୱିତୀୟ ପ୍ରବାହରେ ତାଣ୍ଡବ ରଚିଥିବା କରୋନାର ନୂଆ ରୂପ appeared first on .

ଏମିତି ଦେଖାଯାଏ ଦ୍ୱିତୀୟ ପ୍ରବାହରେ ତାଣ୍ଡବ ରଚିଥିବା କରୋନାର ନୂଆ ରୂପ
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତରେ ଏବେ କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ପ୍ରବାହ ତାଣ୍ଡବ ରଚିଛି। ପ୍ରତିଦିନ ୪ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ସଂକ୍ରମିତ ଦେଶରୁ ଚିହ୍ନଟ ହେଉଛନ୍ତି। ଆଉ ଏଥିପାଇଁ ଦାୟୀ ଥିବା କରୋନା ଭାରିଏଣ୍ଟ B.୧.୧.୭ ର ପ୍ରଥମ ଚିତ୍ର ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଏହି ଚିତ୍ରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଦେଖାଯାଇଛି ଯେ କରୋନା କିପରି ଶରୀରର କୋଷ ଗୁଡ଼ିକରେ ଲାଗି ରହିଥାଏ। ଏହି ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ଅନେକ ଦେଶରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହରୀ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। କାନାଡର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଏହି ପ୍ରକାରର ପ୍ରଥମ ମଲିକୁଲାର ଚିତ୍ର ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଗତ ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ମଧ୍ୟଭାଗରେ, ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ WHO, B.୧.୧.୭ ପ୍ରକାର ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲା। ବିସି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ କହିଛି  ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ଦଳ  SARS-CoV-2 ସ୍ପାଇକ୍ ପ୍ରୋଟିନର ଏକ ଅଂଶରେ ମିଳୁଥିବା ଏକ ଗଠନମୂଳକ ଚିତ୍ରକୁ ପ୍ରକାଶ କରିଥିବା ଏକ ଦଳ । ସ୍ପାଇକ୍ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଭୂତାଣୁ ଏତିଏକ ଅଂଶ ଯାହା ସଂକ୍ରମଣ ପାଇଁ ଦାୟୀ। ଏବଂ ମ୍ୟୁଟେସନ୍ ହେଉଛି ଏମିତି ଏକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଯାହା ପରେ ଭୂତାଣୁ ଶୀଘ୍ର ବିସ୍ତାର ହୋଇଥାଏ । କରୋନାର ଭାରିଏଣ୍ଟ କାହିଁକି ଏତେ ସଂକ୍ରାମକ ? ବ୍ରିଟିଶ କଲମ୍ବିଆ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛି ଯେ B.୧.୧.୭ ଏକ ଚିତ୍ର ଦର୍ଶାଇଛି ଯେ ଏହା କାହିଁକି ଏତେ ସଂକ୍ରାମକ ? ଏହା କାହିଁକି ଭାରତ, ବ୍ରିଟେନରେ ହଇଚଇ ସୃଷ୍ଟି କଲା ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ କାନାଡାରେ ମଧ୍ୟ ସମସ୍ୟା ବଢ଼ାଉଛି। ୟୁବିସି କହିଛି ଯେ ଏହି ଚିତ୍ରଗୁଡ଼ିକ ପରମାଣୁ ରିଜୋଲ୍ୟୁସନ୍ର ନିକଟତର ଅଟେ, ଅର୍ଥାତ୍ ଚିତ୍ରରେ ରିଜୋଲୁସନରେ ଭୂତାଣୁର କଣିକା ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ୟୁବିସିର ମେଡିସିନ୍ ବିଭାଗର ବାୟୋକେମେଷ୍ଟ୍ରି ଏବଂ ମଲିକୁଲାର ବାୟୋଲୋଜି ବିଭାଗର ପ୍ରଫେସର ଡକ୍ଟର ଶ୍ରୀରାମ ସୁବ୍ରମଣ୍ୟମଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ଟିମ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଫଟୋଗ୍ରାଫରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛିଯେ ଏହା ମଣିଷ ଶରୀରର କୋଷରେ ଅତି ସହଜରେ ପ୍ରବେଶ କରିପାରେ। PLOS ବାୟୋଲୋଜିରେ ପ୍ରକାଶିତ ଦଳର ବିଶ୍ଳେଷଣରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଟିକା ମାଧ୍ୟମରେ ଭୂତାଣୁ ମାନଙ୍କୁ ନଷ୍ଟ କରାଯାଇପାରିବ। The post ଏମିତି ଦେଖାଯାଏ ଦ୍ୱିତୀୟ ପ୍ରବାହରେ ତାଣ୍ଡବ ରଚିଥିବା କରୋନାର ନୂଆ ରୂପ appeared first on .